sobota, 23 lutego 2013

Sztuka w wymiarze cyfrowym, czyli Fantasy art by Kekai KotakiHistoria Sztuki jest długa i nudna. Pozwolę sobie jednak w skrótowej postaci przytoczyć kilka przełomów, które na przestrzeni lat zmieniły diametralnie malarstwo.

Pierwszym tak rewolucyjnym odkryciem było odkrycie perspektywy. Dzięki temu wiemy, że obiekty znajdujące się bliżej widza powinny być większe, niż te znajdujące się w głębi. Pozwoliło to oddawać rzeczywistość w sposób zdecydowanie bardziej naturalny 

Nośnikiem kolejnej rewolucyjnej zmiany było wynalezienie aparatu fotograficznego. Utrwalanie rzeczywistych obrazów  przestało już wymagać żmudnego pozowania przed szkicującym, a następnie malującym artystą. Zmusiło to więc malarzy do poszukiwania nowych środków wyrazu i ponownego przemyślenia odpowiedzi na pytanie, czym jest sztuka. Pchnęło zarazem przez to malarstwo na zupełnie nowe tory. Pojawiły się obrazy surrealistyczne (por. Salvador Dali), czy o maksymalnie uproszczonej formie (por. kubizm Pabla Picasso).

Wreszcie trzecią rewolucję przyniósł komputer. Kiedy sztukę zaczęto tworzyć nie tylko ołówkami, pędzlami, ale również przy użyciu programów komputerowych. Dlatego mówiąc o współczesnej sztuce mówić należy o obrazach w postaci cyfrowej, gdyż to one są aktualnie wyrazem twórczej działalności człowieka.


I właśnie takiego artystę chciałbym Ci dzisiaj pokazać :)!


Urodzony i wychowywany na Big Island na Hawajach Kekai od zawsze interesował się sztuką. Odkrycie pięknych krajobrazów oświetlonych rozporoszonymi promieniami słońca sprawiły, że w 2000 r. przeniósł sie do ponurego Seattle, by tam uczęsczać do szkoły plastycznej. Po jej ukończeniu, chciał kontynuować swoją karierę w sztuce. Oznaczało to min. otrzymanie posady w ArenaNet, producenta gry Guild Wars jako twórcę tekstur używanych w grze. Dzięki ciężkiej pracy i trochę większej niż niewielka, dawce szczęścia został artystą koncepcyjnym.

Kekaia wciąż można spotka w Seattle. Po pięciu latach piastowania stanowsika Głównego Artysty Koncepcyjnego  (Lead Concept Artist) gry Guild Wars 2 i ponad 8 latach spędzonych ogółem w ArenaNett, Kekai odszedł, żeby szukać nowych przedsięwzięć oraz żeby rozwijać swoją coraz bardziej świetlaną karierę grafika.Wszystkie grafiki,  biografia grafika, oraz  zdjęcia użyte w tekście pochodzą z oficjalnej strony Kekaia Kotakiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz