niedziela, 17 lutego 2013

Monstrum, albo wiedźmina opisanie #1 - Ostatnie życzenie


Później mówiono, że człowiek ten nadszedł od Północy od Bramy powroźniczej. Szedl pieszo, a objuczonego konia prowadził za uzdę. Było późne popołudnie i kramy powroźników i rymarzy były już zamknięte, a uliczka pusta. Było ciepło, a człowiek ten miał na sobie czarny płaszcz narzucony na ramiona. Zwracał uwagę.
(Andrzej Sapkowski Ostatnie Życzenie)

Każdy szanujący się polski fan fantasy powinien już po pierwszym zdaniu tego cytatu wiedzieć o kim mowa i z którego opowiadania pochodzi przytoczony fragment. Ale to tylko taka drobna dygresja.  We wstępie dzisiejszej notki chciałbym poruszyć jedną kwestię. Mianowicie jaki jest sens pisania recenzji, książki która wydana zostało dokładnie dwie dekady temu i którą niemal każdy z czytelników tego bloga zna.


Otóż sensu to nie ma najmniejszego. Parafrazując jednak biblijną sentencję - nie samymi recenzjami człowiek żyje. Dział książki i poezja to nie tylko zbiór recenzji. To raczej taka prywatna biblioteka książek, które czytam z zamiłowaniem i które chciałbym promować. A charakter zbliżony do recenzji będą miały tylko nowe pozycje. Wpisy takie jak ten mogłyby się właściwie zakończyć na cytacie i paru grafikach. Bo ich celem jest pokazanie, że taka książka istnieje, mi się podoba i dlatego warto ją przeczytać.

Co z tego, że aktualni czytelnicy bloga  znają już wiedźmina od podszewki. Po Was przyjdą następni, ktorzy najprawdopodobniej jeszcze go nie znają (też było mi trudno uwierzyć np. w to, że którekolwiek dziecko nie pozna bajek Disneya, a [o zgrozo!] jednak). I być może dzięki temu, że weszli do grona naprawdę wspaniałych czytelników Gildii Fantasy poznają go. A może Ciebie ten wpis zmotywuje do przeczytania całości jeszcze raz - kto wie ;)?

Ostatnie życzenie to zbiór opowiadań rozpoczynający cykl o Wiedźminie Geralcie z Rivii, na które składają się:

 • Dwa tomy opowiadań
  • Ostatnie życzenie
  • Miecz Przeznaczenia

 • Saga
  • Krew Elfów
  • Czas Pogardy
  • Chrzest Ognia
  • Wieża Jaskółki
  • Pani Jeziora
Ostatnie życzenie zawiera w sobie sześć opowiadań (Wiedźmin, Ziarno Prawdy, Mniejsze Zło, Kwestia Ceny, Kraniec Świata, Ostatnie Życzenie), przeplatane opowiadaniami zatytułowanymi Głos Rozsądku, stanowiącymi swego rodzaju łącznik pomiędzy nimi, oraz komentarz opowiedziany z perspektywy innych bohaterów. Dzięki temu zabiegowi całoś stanowi  (wraz z Mieczem Przeznaczenia)  wstęp do sagi. 

Dane bibliograficzne (i inne):
Autor: Sapkowski Andrzej
Wydawnictwo: Supernowa
Data i miejsce wydania: Warszawa, 2005 r.
ISBN: 83-7054-061-9
Liczba stron: 287

Autorem szkicu użytego w tekście jest obywatel-JiN. Obrazek z nagłówka pobrałem stąd.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz