poniedziałek, 18 marca 2013

Słowiański Poniedziałek #2 - Muzyka słowiańska - wstęp. (Sp #2)Tym, co chyba najbardziej przyciągnęło mnie do kultury słowiańskiej (zaraz po pochodzeniu) była muzyka. Najbliższe notki z cyklu Sp zajmować się będą poszczególnymi zespołami i ich dyskografią, dziś jednak chciałbym zająć się nią po krótce od strony teoretycznej.

Zasadniczo muzykę słowiańską do niedawna zamknąć można było w czterech ogólnych kategoriach. Właściwie każdy utwór zaliczał się do którejś z nich, a ewentualne problemy klasyfikacjyjne wynikały z nieostrych granic między nimi (bywa tak, że dany utwór nosi znamiona więcej niż jednej kategorii).  Zasadniczo podział ten ksztaltował się następująco:
  • Muzyka folk  - najstarsza i zarazem najbliższa historycznym brzmieniom. Wykorzystuje instrumenty muzyczne charaktersytyczne dla określonego miejsca i czasu. Przykładowo do nurtu tego zaliczyłbym zespół Jar
  • Muzyka filmowa - wykorzystuje jedynie warstwę dźwiękową, nie ma w niej wokalu. Jest to zresztą typowe dla soundtracków z filmów, gdzie historia przekazywana jest przede wszystkim obrazem, a nie słowem. Klasykiem tego gatunku muzycznego jest Krzesimir Dębski, który skomponował min. ścieżkę dźwiękową do filmu Jerzego Hoffmana pt. Stara baśń, kiedy słońce było bogiem.
  • Muzyka (pagan)metalowa - wykształcona stosunkowo niedawno, jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie subkultur tradycjami rodzimymi. I choć obejmuje sobą nurty nie tylko słowiańskie (bo również inspirowane muzyką celtycką, czy wikingów) stanowi obszerną grupę grupujące wiele zespołów. Pierwszym, który przyszedł mi do głowy podczas pisania tego tekstu jest rosyjska grupa Arkona.
  • Muzyka pop - chyba najluźniej związana z historycznymi utworami muzycznymi, wciąż pozostaje istotnym segmentem muzyki słowiańskiej. Dominuje zwłaszcza na wchodzie (Rosja, Ukraina, Białoruś). Sztampowe dla tej kategorii utwory tworzy min. Ruslana.

A o tym dlaczego Polska w 2012 stała się prawdziwym zarzewiem rewolucji przeczytacie w części drugiej, dostępnej na blogu Wierzenia Słowian, z którym Gildia Fantasy nawiązała współpracę!

Obrazek z nagłówka przedstawia Mashę 'Scream' Archipową, woklaistkę Arkony i pochodzi z bloga Aleny Zaynulliny - "Spiritual Totatema" prj.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz